Historie

 

V roce 1920 si pan Vencl nechal patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice s názvem Inventor. U této stavebnice byly kovové díly navzájem spojovány kovovými háčky ( podobný systém používá dnes Haki lešení). V roce 1925 přechází výroba na nový systém, ten se nezměnil do dnes. Kovové části se začaly spojovat šroubky a matičkami velikosti M 3,5. Dalšími součástkami jsou různé hřídelky, kladky, buldozerové pásy, elektromotorky, ozubená a neozubená kola. Tímto krokem umožnila větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem tento systém dostala i stavebnice novou registrační známku „ Merkur “.

Merkur není jen hračka, ale používá se i ve vážném výzkumu. Použil jí třeba Otto Wichterle když sestrojoval pokusný přístroj na výrobu kontaktních čoček.

Ale také se používal při nástupu osobních počítačů, nebo k výrobě amatérských jednoduchých plotterů.

Přístroj na výrobu kontaktních čoček

Otto Wichterle

 

Muzeum stavebnice merkur

 

Dne 7.5.2006 bylo slavnostně otevřené Muzeum stavebnice MERKUR v Polici nad Metují.

 

V Muzeu stavebnice MERKUR můžete shlédnout obrovské Ocelové město pana stavitele Jiřího Mládka, nejstarší stavebnice z roku 1920, velké kolejiště MERKUR „O“ v měřítku 1:45 a celou řadu historických i současných exponátů. V Muzeu můžete zakoupit současnou produkci stavebnic MERKUR.

Chcete se dozvědět víc o stavebnicích a plechových vláčcích MERKUR? Chcete vidět největší stavbu z MERKURU? Navštivte Muzeum stavebnice MERKUR v Polici nad Metují.

 

 


Největší katalog fotografů Nejfotograf.cz, jehož cílem je zprostředkování fotografických služeb koncovým zákazníkům.

 

Kovové modely aut a motorek nově na smallcars.cz.

 

Web s kompletní databází měst a obcí České republiky - Nasemesta.cz.